Цікава історія N55: Про молоду жінку, в якої аналіз на онкомаркер яйників налякав онкологів та гінекологів, хоча пухлини насправді не було!


Обіцяв колегам гінекологам, що опишу цей цікавий випадок, тим більше, що онкологічні маркери наша лабораторія виконує з 1989 року і ми не сумніваємось у їхній інформативності. Історія почалась у Грузії, де під час ознайомлення з клініками цієї країни, я познайомився з колегою з Казахстану. Поспілкувавшись про медицину, вона зрозуміла, що я займаюсь нестандартними випадками і допомагаю розгадувати досить складні медичні квести. Виявилось, що її коліжанка мала досить складну проблему… Отож, вона попросила мене допомогти розгадати цю загадку.


Молода жінка 36 років, яка мала дорослу доньку звернулась в Астані до приватної клініки для проходження профілактичного обстеження у гінеколога. При обстеженні гінеколог встановила діагноз: ендометріоз, ендоцервіцит. Менеджмент цих захворювань є стандартним і лікар призначила симптоматичне лікування. Все було б добре, але в стандарт обстеження клініки входив аналіз крові на онкомаркер раку яйника СА125. Результат при нормі 35 од. виявився 80 од. Це майже втричі вищий показник! Лікар гінеколог виконала транс-вагінальне УЗД і не знайшла жодних змін у яйниках. Гінеколог попросила пацієнтку прийти через 2 тижні і перездати аналіз. Через 2 тижні аналіз виявився 90 од! Ще раз було виконано повторне УЗД і жодних знахідок у яйниках. Звичайно, що лікар вирішила повторити аналіз у іншій лабораторії, але результат прийшов аналогічний останньому. Пацієнтка почитавши про діагноз в інтернеті схвилювалась не на жарт.


Через два тижні вона вирішила полетіти в Південну Корею на додаткове обстеження, зараз це дуже популярно в Казахстані. В Кореї їй виконали комплексне гінекологічне обстеження і комп‘ютерну томографію легень та черевної порожнини для виключення пухлини легень, яка теж може піднімати СА125. Медики оцінили результат обстеження і повідомили пацієнтку, що жодних новоутворень вони не бачать, а онкомаркер виріс до 120 од. Лікарі порадили спостерігати за динамікою онкомаркера та проводити контрольне УЗД. Але страх через ймовірний рак не давав їй спокою...


На цьому етапі я спробував втрутитись і допомогти колегам розібратись у проблемі. Повернувшись додому через 2 тижні пацієнтка здала значно більше тестів включаючи тести на автоімунні захворювання, загально-клінічні аналізи та інші онкомаркери. Усі аналізи були в межах норми, окрім гінекологічних мазків, які вказували на запальний процес та онкомаркера СА125, який встиг піднятись до 160 од. Враховуючи анамнез ендометріозу та запалення, я порадив лікарю гінекологу використати антибактерійну терапію та симптоматичну протизапальну. Враховуючи те, що ендометріоз є автоімунним захворюванням і ми часто спостерігаємо його у пацієнтів при єрсиніозі у нашій клініці, я порадив гінекологу використати комбінацію антибактерійних препаратів, а також використати препарати, які зменшують автоімунну реакцію організму. Окрім того, порадив вести статеве життя з чоловіком з презервативом для запобігання повторного запалення до моменту проведення комплексного обстеження статевого партнера в уролога. Пацієнтка почала виконувати рекомендації і приймати лікування, і лікування таки спрацювало!


Уже через два тижні онкомаркер опустився до 80 од, а запалення зникло. Окрім того у пацієнтки покращився загальний стан та минули проблеми з кишківником, які теж її турбували. Ще через два тижні показник СА 125 опустився до 32 од (норма 35 од). Після такого результату настрій пацієнтки та гінекологів (на цей момент її вже спостерігали троє лікарів) значно покращився і всі з легкістю видихнули... Судячи з практики, такого різкого підняття онкомаркеру при ендометріозі не буває, але ймовірно саме комбінація автоімунного процесу (ендометріозу) та сильного запалення в репродуктивній системі створила такий прецедент і заплутала лікарів. Дуже радий, що дистанційна консультація стала в пригоді колегам з Казахстану і ми отримали дуже хороший результат лікування.


Р.S. Сподіваюсь в майбутньому гінекологи таки дізнаються справжню причину ендометріозу і це дасть можливість лікувати його не тільки симптоматично. Ймовірною причиною може бути інфекція, а саме Yersinia enterocolitica - бактерія, яка потрапляє у кишківник, де викликає запалення, а білки, які її атакують можуть потрапляти у різні органи і викликати запалення суглобів, щитоподібної залози, ока, шкіри, печінки, серця і навіть центральної нервової системи. Чекаємо від колег фармацевтів нових відкриттів, бо лікарі на жаль не займаються такими дослідженнями і дуже обмежені діагностичними можливостями. Вірю, що хтось таки до кінця розгадає проблему ендометріозу і ймовірно отримає нобелівську премію, тим самим дасть шанс більшості жінок позбутись цієї поки що загадкової хвороби!

З повагою, головний лікар клініки «Біокурс», Тарас Жиравецький
Повернутися