Цікава історія N53: Як досягти ремісії псоріазу за 2 тижні простими аптечними ліками в пацієнта, який страждав цим захворюванням понад 30 років.


Звичайно, що будь-який лікар-дерматолог чи лікар-ревматолог погодяться, що псоріаз є захворюванням, яке дотепер офіційно немає причини і по суті є наслідком запального процесу, який запускає невідомий нам досі чинник. Лікування полягає в тому, щоб зменшити вплив ідіопатичного автоімунного захворювання на наш організм. Часто у пацієнтів ми спостерігаємо, окрім проблем зі шкірою, біль в суглобах, який ми називаємо псоріатичний артрит. Саме з цією проблемою звернувся у нашу клініку «Біокурс» молодий 35-річний пацієнт. Його турбував біль у спині та шиї, а також біль в суглобах рук. У пацієнта вже було виконано МРТ хребта, рентген і він мав висновки ревматолога і невропатолога. Діагноз ревматологічний - ідіопатичний артрит, а неврологічний - полінейропатія. Також колегами було призначене симптоматичне лікування, яке на жаль не дало бажаного ефекту.


У молодого чоловіка ось уже кілька років дерматологами було діагностовано псоріаз. Дерматологи призначали симптоматичне лікування. Проводили лікування стероїдними гормонами місцево, але ремісія була нетривалою. Усі загально-клінічні аналізи, ревмопроби були в нормі, однак рівень сечової кислоти був трохи вище норми. Порадившись з ревматологом ми вирішили виконати більше лабораторних тестів, щоб зрозуміти, який має бути найкращий менеджмент захворювання. Отож, пацієнту було виконано скринінг на наявність антинуклеарних антитіл (ANA screen), anti-ccp, біочіп артритів, igE, аналіз на антитіла до паразитів. Усі аналізи були без змін, окрім наявності антитіл до 3 типів єрсиній в біочіпі артритів. Згідно результатів обстеження пацієнту було призначено курс антибактерійних препаратів та ліки для зниження рівня сечової кислоти.Пацієнт прийняв ліки і повідомив, що біль в суглобах значно зменшився!


Через 2 місяці після початку прийому ліків пацієнт виконав контрольні обстеження і ми отримали нормальний рівень сечової кислоти та відсутність антитіл до єрсиній в біочіпі артритів. Псоріаз у нього теж практично зник, але це ще не кінець історії...


Основним героєм цієї історії став батько пацієнта, який як виявилось страждав псоріазом вже більше 30 років і звернувся до нас практично з такими ж скаргами, як його син. Його турбував біль в суглобах і висип на ногах і руках. До псоріатичних висипань він уже звик і не звертав на них уваги, а от біль в суглобах став нестерпним. Парадоксально, що усі аналізи в нього теж були в нормі. Було призначено аналогічні тести, які ми виконували для його сина, і всі обстеження виявились в межах норми, антитіл до єрсиній не було виявлено, а сечова кислота була в межах норми. Але у пацієнта був вищим рівень КФК (креатинфосфокіназа) - 385 од при нормі до 195 од, а також високий титр антитіл до гелікобактер пілорі, бактерії, яка мешкає в шлунку і може викликати гастрит.


З практики, більшість пацієнтів, яким діагностовано гелікобактерну інфекцію - не мають псоріатичних висипань. Високий рівень КФК може бути викликаний кількома причинами: великим фізичним навантаженням; вживанням деяких ліків (статинів - ліків для зниження холестерину в крові, фібратів, амфотерицину); травмою м‘язів; при системних  автоімунних захворюваннях (дерматоміозит); кардіологічних захворюваннях. Так як жодного чинника для підняття КФК з вище перерахованих у пацієнта не було, я запідозрив ще одну причину - паразитоз (трихінельоз). Антитіла до трихінельозу не спрацювали, але це не відкидало таку ймовірність. Цього разу, враховуючи аналізи, пацієнту було призначено курс антибактерійних препаратів та одноразове введення невеликої дози стероїдного гормону, щоб зменшити автоімунний компонент запалення, а також короткий курс протипаразитарних препаратів після курсу антибактерійних і жодних пробіотиків.


Пацієнт дуже добре переніс прийом усіх ліків! Цікавим виявився результат - повна ремісія псоріазу вже через 5 днів після початку лікування, яка триває вже більше 8 місяців, а біль в суглобах теж перестав турбувати. Звичайно, колеги лікарі будуть праві, коли подумають, що ремісію спричинив саме стероїдний гормон, але насправді цей препарат практично у всіх діє до 14 днів, а далі усі симптоми захворювання повертаються назад. У цьому ж випадку, симптоми назад не повернулись і перестав турбувати біль в суглобах. Пацієнт, ще не здавав контрольні аналізи, але пообіцяв виконати їх щоби мати об‘єктивні критерії оцінки стану. Вартість ліків склала орієнтовно 15€, що в порівнянні з біолоджіками, які застосовують для лікування псоріазу (1000€ за ампули на місяць), виглядає дуже скромно!


P.S. Звичайно, що ця історія виглядає футуристично і дуже оптимістично, але такі випадки, я вважаю, ми маємо фіксувати і описувати!

Я вже описував історію про хворобу Бехтерєва, де єрсинія ентероколітика, а саме її кілька видів ймовірно створювали постійне запалення в суглобах у молодого пацієнта і змінювали ШОЕ і CRP. Також була історія про жінку у якої було діагностовано автоімунний тиреоїдит та ідіопатичний артрит.

На мою думку проблемою, яку ми бачимо як лікарі, є комбінація різних інфекційних чинників, які діють на нашу імунну систему створюючи постійні квести для медиків, які поки що розгадати до кінця нікому не вдавалось. Те що я бачу доволі часто на практиці - це направлення пацієнтів від лікарів-дерматологів до колег гастроентерологів для з‘ясування причини шкірних проблем.

Діагностика саме гелікобактер пілорі, єрсиніозу, різних паразитозів сприяє більш комплексному та ефективному лікуванню шкірних захворювань. З цієї історії ми можемо побачити, що причин псоріазу справді є багато, можливо й генетична також, але ми маємо враховувати усі фактори впливу на організм, зокрема й інфекційні. Наше завдання продовжувати шукати ключики до ідіопатичних (без причини) захворювань і підбирати найкраще та найефективніше лікування.

Щиро дякуємо нашим німецьким партнерам концерну Euroimmun за можливість бути піонерами в діагностиці інфекційних та автоімунних захворювань і допомагати нашим пацієнтам у лікуванні таких складних захворювань!

З повагою, головний лікар клініки «Біокурс», Тарас Жиравецький
Повернутися