Цікава історія N47: Пластмаса тут ні до чого, або як за рік вилікувати саркоїдоз легень та вузлову еритему?


Я не хотів описувати цю історію раніше, бо слід було дочекатись контрольних обстежень пацієнта та його дозволу на публікацію інформації в інтернеті. Після результатів комп’ютерної томографії та чергових контрольних лабораторних обстежень, я отримав згоду від пацієнта на публікацію цього медичного кейсу. І ось тепер маємо ще одну цікаву історію із позитивним завершенням.


Пацієнт звертався персонально до мене із результатом аналізів своєї родички. Так ми познайомились... Але через деякий час молодий чоловік задзвонив і сказав, що в нього самого виникли проблеми зі здоров‘ям, які потребують складного медичного менеджменту. Виявилось, що його турбує висип на шкірі по типу вузлової еритеми, біль в суглобах, надмір ваги (118 кг при зрості 178 см), постійний кашель і задишка при фізичному навантаженні. Звичайно, що пацієнт самостійно, як в нас часто буває в Україні розпочав власне обстеження...



Спочатку він виконав рентген грудної клітки, де відразу лікарі побачили зміни, які потребували додаткового обстеження та консультації фтизіатра. Лікар рекомендував виконати комп‘ютерну томографію з контрастом для уточнення діагнозу. Результати КТ були не втішними - збільшення медіастинальних лімфатичних вузлів та пневмофіброз (заміщення легень сполучною тканиною). Лікар-фтизіатр поставив діагноз саркоїдоз. Ймовірною причиною захворювання лікар назвав роботу пацієнта в минулому на виробництві пластмаси.


Наступним кроком стало лабораторне обстеження пацієнта. Порадившись з лікарем ми прийшли до висновку, що потрібно виконати більш широке обстеження, яке включало тести на паразитози, біочіп артритів, IgE, тести на автоімунні захворювання і звичайно загально клінічні аналізи і ревмопроби. В результатах ми отримали нормальні загально клінічні аналізи, ревмопроби та тести на автоімунні захворювання. Зате Immunoglobulin E (IgE) виявився 1870 од! Лікар спочатку не повірив і попросив перездати цей тест ще у двох лабораторіях!!! Хоча я наголошував, що ми впевнені в якості аналізів лабораторії нашої клініки.


Через кілька днів ми отримали IgE з інших лабораторій і результат відрізнявся всього на кілька одиниць. В інших тестах ми отримали позитивні антитіла до токсокар та до бактерії єрсинія ентероколітика. Таким чином ми отримали два ймовірні збудники, які могли розбалансувати організм і привести до алергії і запалення суглобів. Лікар фтизіатр призначила стероїдні гормони на 1 рік! Також пацієнту було призначено пентоксифілін та проти паразитарну терапію. Враховуючи бактерійну інфекцію, йому було призначено курс антибактерійної терапії. Після початку лікування IgE через місяць знизився до 1450 од, а загальний стан пацієнта значно покращився. Проводився контроль загально клінічних аналізів, вони залишались в межах норми.


Через 2 місяці пацієнт прийняв повторний курс проти паразитарної терапії, і так ще 2 рази. Уже через 1 рік igE знизився до 54 од, і звичайно пацієнт перездав його у іншій лабораторії - де результат повністю співпав з нашим. Вузлова еритема зникла після першого ж курсу лікування, і незважаючи на рік прийому стероїдних гормонів по схемі, яку призначив фтизіатр, пацієнт схуднув до 100 кг. Останньою крапкою мала стати контрольна комп‘ютерна томографія... Після її виконання лікар фтизіатр був приємно здивований, що лімфатичні вузли зменшились до нормальних розмірів, а легені виглядали значно краще попереднього разу.


Уже пройшов рік і ми звичайно повторили тести, показник IgE залишився на попередньому рівні! Пацієнт займається плаванням, втратив ще 5 кг і почуває себе чудово! Таким чином, версія про вплив пластмаси на легені пацієнта не підтвердилась. Наголошую, що зараз цікаві історії, я намагаюсь писати простою мовою і використовувати мінімум медичних термінів для того, щоб було цікаво читати не тільки медикам. Стосовно доказової медицини, я розумію, що ймовірно даний випадок не є правилом і звичайно не претендує на доказовість, але з нетерпінням чекаю коли медики знову зможуть досліджувати такі випадки, а не лікувати «ідіопатичні - без причини» захворювання симптоматичними препаратами по життєво.

P.S. Мрію, щоб таке захворювання як саркоїдоз знайшло свою причину і стало виліковним! Все ідіопатичне колись стає неідіопатичним!

З повагою, головний лікар клініки «Біокурс», Тарас Жиравецький
Повернутися